Blog

jak nejlépe prodat byt

15 května, 2022

Dosáhly ceny nemovitostí svého maxima?

Stejně jako každé jiné obchodní prostředí i realitní trh se stále vyvíjí a mění. Jestli právě uvažujete nad tím, jak nejlépe prodat byt, podívejte se, jak to aktuálně vypadá. Po devíti letech (období 2012 – 2021) zvýšeného zájmu o nemovitosti se pomalu, ale jistě dostáváme do bodu zlomu, kdy poptávka pravděpodobně začne klesat. Jde o logickou reakci, protože se ceny nemovitostí dostaly tak vysoko, že se nemají šanci vyrovnat současnému růstu platů.


Odpovídající rodinné bydlení se stalo nedostupným

Nejenže bez hypotéky či jiné formy úvěru je vlastní bydlení prakticky nemyslitelné, ale i dosáhnout na ně a bez stresu splácet, může být pro většinu lidí velmi obtížné. Současnou situaci výrazně komplikují především zpřísněné podmínky pro získání hypotéky a její vysoké úrokové sazby i energetická krize, která zvyšuje životní náklady všeobecně, tedy nejen v oblasti bydlení. Atmosféře nenahrává ani stále probíhající válka na Ukrajině, což jen podporuje depresivní náladu a úvahy o nejisté budoucnosti.

Všechny tyto vlivy dávají dohromady reálný předpoklad, že bude ménVšechny tyto vlivy dávají dohromady reálný předpoklad, že bude méně zájemců o koupi nemovitosti než v minulém roce. Zmírní se konkurenční prostředí a prodej bytu bude probíhat pomaleji, ale ceny už nebudou růst takovým tempem, jako do této chvíle.

Poptávku na realitním trhu standardně tvoří tyto skupiny zájemců:
  • Drobní investoři – kteří použijí 2 – 3 miliony z vlastních úspor, k tomu přidají 2-3 mil. hypotéku, aby získali první investiční nemovitosti. Peníze, které získali formou nájmu, zaplatily splátku hypotéky a všichni byli spokojeni. S úrokovou sazbou hypotéky 2 % to bylo dobrá dlouhodobá investice. Tato skupina tvořila 40 % celkové poptávky.
  • Investoři z vlastních prostředků – kteří ukládali do nemovitostí pouze své volné finanční prostředky. Tato skupina tvořila 30% celkové poptávky.
  • Investoři do vlastního bydlení – kteří koupili nemovitost, aby si v ní vytvořili domov. Tato skupina tvořila 30% celkové poptávky.

V současnosti se ale úroková sazba hypotéky pohybuje mezi 4,5 – 5,5%. To znamená, že nájem nepokryje celou splátku hypotéky a tato investice, nejen že není výhodná, ale ztrácí smysl. Tím pádem tato skupina drobných investorů z trhu prakticky mizí a 40% pokles poptávky se logicky projeví v tempu prodeje i na cenách nemovitostí. Otázkou je, jak zareagují zbývající dvě skupiny potencionálních zájemců. Všechny výše uvedené vlivy směrují k tomu, že prostředí bude méně konkurenční, ceny budou stagnovat a tempo prodeje zvolní.


Aktuální průměrná výše úrokové sazby hypotéky – květen 2022


Ukázka výše zaplacených úroků při rozdílné úrokové sazbě

Z údajů jasně vyplývá, že za současných podmínek hypotéka vyžaduje mít k dispozici značnou částku z vlastních úspor, protože běžná výše úvěru je 80 % kupní ceny a zbylých    20 % je nutné doplatit z vlastních prostředků. Při dnešních cenách se velmi snadno pohybujeme okolo milionu, které nemusí být všichni schopni ušetřit. Díky tomu klesá počet zájemců.

Další překážkou je regulace ČNB v podobě omezení celkové dlužné částky hypotéky, která nesmí překročit devítinásobek ročního příjmu žadatele a splátka nesmí činit více než 45 % měsíčního příjmu žadatele.

To vše některé zájemce, bohužel, donutí vzdát se snu o vlastním bydlení, protože si to prostě nemohou dovolit.

Předpokládaná změna podmínek na realitním trhu však ukáže kvalitní makléře. Profesionální prodej prostřednictvím makléře, je spolehlivá cesta, jak nejlépe prodat byt i v období klesajících cen. Stále zaručuje vyšší pravděpodobnost zisku z prodeje, a to v řádu statisíců korun.

Pokud, jste se právě rozhodli svou nemovitost prodat, jsem Vám plně k dispozici. Díky mé praxi a získaným zkušenostem máte jistotu, žeprodám vaši nemovitost za nejvyšší možnou částku. Nejprve efektně připravíme nemovitost na prodej a vše atraktivně nafotíme prostřednictvím zkušeného fotografa. Následně zpracujeme profesionální prezentaci, vytvoříme vlastní webovou stránku, která bude sloužit čistě k prodeji vaší nemovitosti.  Cílenou propagací se speciálními kampaněmi dostaneme nabídku prodeje Vaší nemovitosti do povědomí minimálně 200 000 lidí. Zorganizuji za Vás osobní prohlídky a povedu jednávání s vážnými zájemci, vč. souvisejícího kompletního právního servisu a úschovy kupní ceny prostřednictvím renomované advokátní kanceláře. Předání nemovitosti je samozřejmostí.

Celý proces proběhne podle vašich požadavků tak, abyste s prodejem měli co nejméně starostí, ale zároveň jste měli každý krok pod kontrolou.

Nehledejte na internetu osvědčené rady, jak nejlépe prodat byt, zažijte to raději na vlastní kůži.

Těším se na vás.

Blog

Další články