Blog

Blog (2)

3 března, 2022

Jak poznat kvalitu realitního makléře

Když se řekne realitní makléř, téměř každý si představí přirozeně elegantního člověka, který má styl, charismatický hlas a umí dokonale přesvědčit o tom, že si je naprosto jistý, co dělá. Zkrátka, že např. prodej nebo pronájem bytu svěřujete do těch nejlepších rukou a nezaskočí ho ani prodej stavebního pozemku. To je však spíše charakteristika skvělého obchodníka, který ještě zdaleka nemusí být kvalitním makléřem i když to o sobě každý z nich samozřejmě tvrdí. Usnadním Vám hledání a poradím, na co se zaměřit, abyste neztráceli čas a šli přímo za profesionálem, který se opravdu vyzná a předčí všechna očekávání.


Začněte obyčejnou sympatií k makléři

Pokud se teprve rozhlížíte, komu svěřit prodej stavebního pozemku či plány na nějaké realitní investice, jako úplně první kritérium, zvolte vzájemné sympatie. I při ideálním průběhu vaší spolupráce s makléřem strávíte relativně dost času, a tak je nutné, abyste byli tzv. na stejné vlně. Vy byste měli být přesvědčeni, že žádná etapa v celém procesu není zbytečná a on musí mít maximální motivaci udělat pro vás to nejlepší. Většina profesionálních realitních makléřů má svůj osobní web, na kterém uvidíte nejen jeho fotografii, ale také další obsah. I základní informace ohledně průběhu spolupráce hodně prozradí a pomůže udělat si obrázek o jeho přístupu k této profesi.


Zaměřte se na prokazatelné výsledky v oboru

Poté, co najdete makléře, který vás zaujal, soustřeďte se na jeho aktivní praxi, hodnocení klientů nebo důvěryhodnost referencí. Zjistěte si i styl jeho prezentace a propagace. Velmi rychle tak poznáte profesionalitu, posoudíte přístup k vizualizaci objektů a prvotní komunikaci s potencionálním kupujícím. Dalším okamžitým ukazatelem na kvalitu realitního makléře je počet nabízených nemovitostí. Uvidíte-li jich v nabídce desítky, je jasné, že nepracuje na základě exkluzivní zprostředkovatelské smlouvy a tím pádem nepatří mezi špičkové makléře. Ti se totiž výhradně věnují vždy pouze pár nemovitostem proto, aby jim mohli věnovat maximum času a všestranně efektivní péče zaměřenou především na kvalitní propagaci.


Vyzkoušejte si makléře z pozice zájemce o nemovitost

Zavolejte na některou z jeho inzerovaných nabídek. Okamžitě zjistíte, jakým způsobem jedná s lidmi. Jak rychle reaguje na případné dotazy nebo na zmeškané volání či maily. Dobře promyšleným rozhovorem můžete snadno odhalit jeho vyjednávací schopnosti a také to, jestli vždy stojí na straně zájmů toho, koho zastupuje. Jinými slovy nepodléhá momentálním sympatiím nebo emocím.


Nižší provize neznamená, že ušetříte

Běžně se provize z realitních služeb pohybuje mezi 3 – 5 %. Při nižší provizi věnujte především pečlivou pozornost tomu, jaké služby v rámci provize získáváte a zda jsou zaručeny smlouvou. Ve výsledku můžete snadno zjistit, že zdánlivě výhodná nižší provize vás připravila o vyšší zisk z prodeje nebo pronájmu.


Doporučení od kamaráda nemusí být sázka na jistotu

Doporučení na makléře, co pomohl vašemu nejlepšímu kamarádovi, zní sice skvěle, ALE:

Dříve než se pro něj rozhodnete, vezměte v úvahu, že to byla nejspíš jediná zkušenost, kterou kamarád s nějakým makléřem zažil. Stejně tak je důležité, jestli např. prodej stavebního pozemku obsahoval přesně ty služby, které vyhovovaly kamarádovi.

Než abyste potencionálně ohrožovali dlouholeté přátelství, tím že s údajně perfektním makléřem, prodej nedopadne podle vašich představ, jděte na to jinak. Jednoduše otevřete dveře nejen vaší nemovitosti novým možnostem a vyzkoušejte kvalitu mých služeb. 

Uvidíte, jak se to dělá moderně, efektivně a přesně podle Vašich požadavků.

Blog

Další články