Blog

Lukáš Joudal reality

9 června, 2022

Prodej domu bez realitní kanceláře? Na co se připravit

Mám rád, když se věci dělají efektivně. Vše na sebe pěkně navazuje a zabírá to přesně tolik času, kolik je potřeba. Jenže to funguje jen v ideálním světě a když přesně víte, co děláte. Často se setkávám s názorem, že makléřské služby jsou zbytečně drahé a že se to v dnešní době internetu, kvalitních fotek z mobilu a vyčleněného času na prohlídky, dá zvládnout i vlastními silami. Jste si opravdu jisti, že víte, co všechno zahrnuje prodej domu bez realitní kanceláře? Přesvědčte se, tady je základní přehled toho, co musíte zvládnout na jedničku.


Správně nastavit cenu nemovitosti

Všichni chtějí získat z prodeje nemovitosti tu nejvyšší možnou částku. Máte však dostatek času a energie zjišťovat správnou cenu prodávaného objektu? Informace z internetu nemusí obsahovat odpovědi na všechny otázky. Je třeba velmi dobře znát oblast, ve které se prodávaný objekt nachází, umět správně zhodnotit typově srovnatelné nemovitosti a mít zkušenost s prodejem. Pokud podhodnotíte, zbytečně se můžete připravit o značnou částku, když cena bude naopak příliš vysoká, nebude o objekt zájem a prodej tak bude nekonečně dlouhý.

Šetřete svůj čas i energii a získejte tu správnou cenu hned prostřednictvím nezávazné konzultace.


Postarat se o efektní cílenou propagaci, která upoutá pozornost

Abyste našli toho pravého vážného zájemce i prodej domu bez realitní kanceláře, musí být vidět na správných místech. Inzerát s fotografií na realitních serverech dnes už nestačí. Teprve efektní propagace naláká tím, že ukáže maximální využití prostoru videoprohlídkou a virtuální 3D vizualizací. Jestliže umíte vytvořit to pravé kouzlo domova a zajistíte si perfektní vizuální materiál, stejně důležité je vědět, kam s ním. Letáky a pár realitních serverů zdaleka nejsou tak efektivní jako správná reklama a znalost sociálních sítí.

Nemusíte si lámat hlavu nad studiem sociálních sítí a sháněním profesionální techniky na tvorbu interaktivního vizuálu, rád to profesionálně udělám za vás. V mnohem kratším čase.


Mít čas a náladu na komunikaci s kupujícími při prohlídkách

Reálné prohlídky se zájemci o koupi patří k tomu nejnáročnějšímu v celém procesu. Prodej domu bez realitní kanceláře od vás vyžaduje mít vždy dobrou náladu. Být nastaveni komunikovat opravdu s kýmkoliv a mít odpověď na každou jejich otázku. I vy sami byste v rámci prohlídky měli mít připravené otázky, kterými zjistíte, zda je pro ně prostor vyhovující a zda jde o vážného zájemce, o kterém můžete uvažovat. Stejně důležité je, být psychicky připraveni na veškerou kritiku, se kterou se při prohlídce setkáte. Někteří zájemci chyby vyloženě hledají, aby mohli mít šanci na nějakou slevu, některým se prostě netrefíte do vkusu a další jen využívají možnost k tomu, aby mohli být přehnaně upřímní.

Z pozice makléře dokáži nemovitost nejen skvěle připravit a odprezentovat každému, ale ze zkušenosti vím, jak vést rozhovor, tak abych poznal pravdu a následně prověřil, vážné zájemce, u kterých je jistý předpoklad, že nenastanou žádné problémy s finálním placením. Ušetřím vám čas i stres z pochybností, zda jste se rozhodli správně.


Perfektně znát zákonné povinnosti, daně a poplatky

Nepodceňujte zákonné povinnosti a doporučení související s prodejem, ať vás nepřekvapí nějaká velmi nepříjemná pokuta. Je nezbytné vědět:

  • Kdy a kolik zaplatit jako Daň z příjmu při prodeji nemovitosti, případně jste-li osvobozeni od jejího placení
  • Předat Průkaz energetické náročnosti budov
  • Odevzdat Dokumentaci skutečného provedení stavby (při prodeji domu)
  • Mít Potvrzení o bezdlužnosti (při prodeji bytu)
  • Povinnost oznámení Finančnímu úřadu, pokud prodáváte družstevní byt v hodnotě přesahující pět milionů korun
  • Předkupní právo se týká spoluvlastníků nemovitosti, kteří mohou mít při prodeji nemovitosti nárok na povinnou přednost v nabídce. Zvlášť pokud vlastníte stavbu bez pozemku či naopak
  • Odhlášení od Daně z nemovitosti (po prodeji nemovitosti)

S makléřem na nic z toho spolehlivě nezapomenete a vyřizování bude podstatně jednodušší.


Připravit podklady a zajistit právní servis

Zvládnete si napsat profesionální kupní smlouvu a předávací protokoly? Tím dokumentace zdaleka nekončí. K dispozici je třeba mít také nabývací titul, smlouvy s dodavateli elektřiny, plynu a internetu. Kupující mohou chtít vidět dokumenty od společenství vlastníků či od družstva, aby si ověřili hospodaření a případné dluhy. Při platbě formou hypotéky byste se, ve vlastním zájmu, měli ujistit o podmínkách výplaty peněz na základě smlouvy o hypotéčním úvěru a také podepsat zástavní smlouvu, která vám zajistí získání finančních prostředků v případě finančních problémů kupujícího.

Na jednoho člověka je prodej nemovitosti dost náročný úkol, při kterém se snadno na něco zapomenete. A to může mít finančně dost nepříjemné následky.

Jděte raději kratší a bezpečnější cestou. Vaši nemovitost prodám za maximální možnou cenu mnohem rychleji a s jistotou, že jste si vybrali toho nejlepšího kupce. Přesvědčte se, že prodej s makléřem se opravdu vyplatí.

Blog

Další články